УКРАЇНА
Нові смерті і радіація. Що відбувається на Донбасі
Фото: Пресс-служба президента Украины Президент на фронті
Президент України Володимир Зеленський з’їздив на передову разом з послами країн Великої сімки і підкреслив, що Україна не дозволить сепаратистам зірвати перемир’я.
Режим припинення вогню на Донбасі в 2021 році зовсім не дотримується. Тільки за 11 лютого загинуло відразу двоє українських військових. До цього, з початку січня на Донбасі вбили ще 6 представників ЗСУ. Президент України Володимир Зеленський відвідав передову на Донбасі разом з послами країн Великої сімки. На Донбас прибули посли Німеччини, Франції, Канади, Великої Британії, Швеції та тимчасовий повірений у справах США в Україні, щоб на власні очі побачити, що Україна виконує всі взяті на себе в переговорному процесі зобов’язання. Так що зараз відбувається на фронті?
Провокації очікувані
Володимир Зеленський пов’язав збільшення кількості обстрілів останнім часом на Донбасі зі спробами тиснути на українську сторону в переговорах Тристоронньої контактної групи. “Ми розуміємо, що відбувається. Ми, в принципі, розуміємо, що режим припинення вогню потрібен тільки нам. Ми, в принципі, розуміємо, що сепаратисти хочуть його зірвати. Ми це розуміємо. Але стійкість наших військових говорить про те, що ми не дамо це зробити”, – заявив Зеленський. Зеленський зазначив, що українські воїни повинні відповідати ворогові в разі порушення ним перемир’я і обстрілів позицій ЗСУ: “Наші хлопці чудово знають: якщо йде снайперське знищення наших військових – вони повинні знайти адекватну відповідь тим снайперам, які знищили життя наших військових”.
Прес-служба президента України Зеленський на фронті
Нові – старі загрози
Окупаційна влада на Донбасі не відкачує воду в радіоактивній порожнині, яка утворилася після ядерного вибуху на території шахти Юнком, і радіація потрапила в горизонти питної води, заявив глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук. “Донбас перебуває на межі екологічної катастрофи. І не тільки через забруднення повітря і грунту, вибухами боєприпасів і мін, а й внаслідок радіоактивних викидів. Нагадаю, що в 1979 році на території шахти Юнком, яка зараз знаходиться на тимчасово окупованому Донбасі, радянським урядом був проведений ядерний вибух. Після вибуху в шахті утворилася радіоактивна порожнина, з якої постійно відкачували воду, щоб радіація не потрапляла на поверхню і в грунтові води. Майже три роки тому окупаційна адміністрація припинила відкачування підземних вод, і радіація вже проникає в горизонти питної води”, – заявив Кравчук. За словами першого президента України, внаслідок російської агресії МАГАТЕ з 2014 року не в змозі здійснювати перевірку локацій на окупованих територіях, де використовується ядерний матеріал. Він додав, що Україна, незважаючи на зусилля, досі не отримала відповіді російської сторони на запит з приводу ситуації на шахті Юнком.
Другий Чорнобиль?
Відкачувати воду з шахти Юний комунар припинили ще навесні 2018 року. Сепаратисти вибрали більш дешевий і простий варіант консервації шахти, посилаючись при цьому на висновки російських вчених. У свою чергу, українські експерти вважають, що затоплення шахти паралельно з такими ж процесами на інших шахтах може спровокувати екологічну катастрофу – “другий Чорнобиль”. Українська сторона і сепаратисти пропонують протилежні інтерпретації можливих наслідків. Перші переконані, що зупиняти відкачування води небезпечно. Другі стверджують, що безпечно. Експерти, яких цитують сепаратисти, запевняють, що шкідливі речовини з Юнкома не потраплять через підземні ходи в сусідню шахту Червоний жовтень, і “забруднення грунтових та поверхневих вод виключено”. Українська влада, геологи та екологи, в свою чергу, вважають, що на шахті потрібно постійно проводити водовідлив, щоб не допустити потрапляння цезію і стронцію в шахтні води, потім у грунтові, а звідти – в річки Сіверський Донець, Кальміус, а також в Азовське море. Це називається “сухою консервацією” шахти. Сепаратисти заявляють, що здійснюють “мокру”. Експерти пояснюють, що до “мокрої” потрібно спеціально готуватися: забити дірку для можливої
Втрати від окупації
Віце-прем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков каже, що втрати від тимчасової окупації територій у Донецькій і Луганській областях наразі склали 375 млрд грн без урахування вартості активів, що містяться там. За оцінками Віденського міжнародного інституту, витрати на відновлення Донецької і Луганської областей оцінюються в більш ніж 21 млрд доларів.
УКРАЇНА
У МОЗ запевнили, що не будуть вводити COVID-паспорти
У МОЗ запевнили, що не будуть вводити COVID-паспорти
В Україні не будуть розробляти імунні паспорти з даними про вакцинацію проти COVID-19. У майбутньому можлива видача довідок про щеплення від коронавірусу.
Про це розповів головний санітарний лікар Віктор Ляшко, пише «РБК-Україна».
Введення паспортів Ляшко назвав безглуздим, адже найближчим часом буде обмежений доступ до вакцин, а коли вакцинація стане масовою, то в країні і так знімуть обмеження.
«Зараз їх неправильно вводити, тому що дуже обмежений доступ до вакцини. А пізніше, коли буде масова вакцинація, рівень захворюваності впаде, карантинні обмеження будуть зніматися, значить, і «імунний паспорт» втратить сенс. Така моя позиція»- сказав Ляшко.
За бажанням українцям зможуть видавати свідоцтва про вакцинацію, наприклад, якщо воно потрібне для поїздки в іншу країну.
В Україні за минулу добу, 12 лютого, виявили 5 182 випадки захворювання COVID-19. Госпіталізація була потрібна майже двом тисячам пацієнтів.
Європейський інвестиційний банк виділить Україні 50 млн євро для придбання вакцин від коронавируса і холодильного обладнання для центрів вакцинації.
В Україні існує розроблена програма по відновленню фармацевтичного виробництва вакцин. Зараз вона знаходиться на твердженні, повідомив головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
УКРАЇНА
МОН дало школам рекомендації через снігопади
Фото: Слободской край Школярам рекомендували вчитися дистанційно
Керівникам департаментів освіти направлено лист з рекомендаціями щодо організації навчального процесу на час негоди.
Міністерство освіти закликало керівників навчальних закладів розглянути можливість організації освітнього процесу в дистанційній формі на період ускладнення погодних умов. Про це йдеться в оприлюднених у п’ятницю, 12 лютого, рекомендаціях МОН. “У зв’язку зі складними погодними умовами і зниженням температури повітря, Міністерство освіти і науки України рекомендує вжити невідкладних заходів, спрямованих на збереження здоров’я дітей та належну організацію освітнього процесу”, – повідомляє прес-служба Міносвіти. Відповідний лист Міністерство направило керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій та керівників установ загальної середньої освіти. “Просимо розглянути можливість організації навчання учнів з використанням технологій дистанційної освіти, інтернет-ресурсів”, – йдеться в листі. Також рекомендується роз’яснити учням небезпеку переохолодження та розповісти про техніку безпеки. Нагадаємо, сьогодні в Рівному через снігопади довелося застосовувати БТР. Важка техніка вже буксирувала тролейбус і кілька вантажівок, які перекрили проїжджу частину. Раніше повідомлялося, що негода знеструмила в Україні 86 населених пунктів у шести областях станом на ранок п’ятниці, 12 лютого.
УКРАЇНА
Рада може скоротити повноваження ОАСК: президент підготував законопроєкт
Рада може скоротити повноваження ОАСК: президент підготував законопроєкт
Президент Володимир Зеленський запропонує Верховній Раді підтримати законопроекти щодо функціонування судової системи. У першому з них передбачено скорочення повноважень Окружного адміністративного суду Києва.
Голосування має стартувати вже наступного тижня, повідомляє Офіс президента.
«У разі прийняття першого законопроекту всі судові суперечки, в яких оскаржуються акти центральних органів виконавчої влади, державних регуляторів і будь-якого іншого суб’єкта владних повноважень, які поширюються на всю територію України, прибираються з виключної підсудності Окружного адміністративного суду міста Києва і будуть передані Верховному суду як суду першої інстанції. Судом апеляційної інстанції в таких суперечках буде Велика палата Верховного суду.
Таке врегулювання підсудності справ Верховному Суду в якості суду першої інстанції унеможливить будь-які маніпуляції з рішеннями суб’єктів владних повноважень, які раніше могли провокуватися через оскарження в ОАСК.
Другий законопроект передбачає обов’язкову перевірку на доброчесність діючих і майбутніх членів Вищої ради правосуддя, а також регулює питання діяльності служби дисциплінарних інспекторів в якості постійного структурного підрозділу секретаріату ВРУ.
Третім законопроектом вносяться зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення та вводиться відповідальність за ненадання інформації на запит дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя», – йдеться в повідомленні.
«Робота судової системи повинна бути відкоригована. «Закон» і «справедливість» повинні бути головними словами для українських судів. Чинне законодавство дає необхідні рамки, щоб проводити зміни. Але конкретні кроки вимагають підтвердження від парламенту», – наводять у відомстві слова президента.
Раніше в Офісі президента України прокоментували найближче засідання РНБО, яке має відбутися вже 19 лютого. У Зеленського анонсували жорсткі рішення в зв’язку з загрозами національній безпеці держави.
Президент Володимир Зеленський доручив секретарю Ради національної безпеки і оборони України Олексію Данилову зібрати на 19 лютого засідання РНБО.
Реформи судової системи є однією з вимог МВФ. Його місія завершила роботу в Україні. Рішення про перегляд програми stand-by ще обговорюється.