Зв'язок з нами

Новини України

Треба не урізати функції СБУ, а створити додаткові механізми контролю, – експерт про реформу Служби

Функції СБ не обов’язково урізати при реформі. Достатньо створити механізми контролю і це вже унеможливить будь-які потенційні зловживання.

Функції Служби безпеки не обов’язково урізати при реформі. Достатньо створити механізми контролю і це вже унеможливить будь-які потенційні зловживання. Про це заявив заступник керівника з питань реформи СБУ Сергій Пунь.
«Існує теорія: більше повноважень – серйозніший контроль. Спеціальну службу не потрібно обмежувати, їй треба дати максимально спроможностей, але створити такий механізм, який не допустить зловживання», – сказав Сергій Пунь.

Треба не урізати функції СБУ, а створити додаткові механізми контролю, - експерт про реформу Служби

Тобто сама проблема полягає не в функціях, які будуть в СБУ, а в тому як до них ставитися і реалізовувати.
Говорячи про оптимізацію штату, він заявив, що вона потрібна, але точна цифра ще обговорюється. Сама СБУ хоче зберегти кращих працівників, змінити їхній менталітет і залучати перспективну молодь.

Також він заявив, що завдання спецслужби – попереджувати злочини, а не лише ловити злочинців. І чим непомітніше вона працює, тим краще для суспільства.

Одним із критеріїв ефективності роботи СБУ Пунь назвав саме кількість попереджених злочинів і довіру суспільства. І нагадав, що загрози національній безпеці в Україні відрізняються від європейських. Але навіть європейські спецслужби адаптуються до нових викликів.

Джерело: FB

Continue Reading
Натисніть щоб коментувати

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Новини України

СБУ прийшла з обшуками до компаній «тютюнового короля»

СБУ прийшла з обшуками до славнозвісного «короля тютюну» Андрія Холодова, нардепа від «Слуги народу». Справа навіть не в монополії на ринку тютюну, де він давно і намертво закріпився. А в тіньових схемах, де цигарки стали прикриттям, щоб ухилятися від сплати податків. І це вже мільярди гривень, які за роки «витікали» з державного бюджету.

Служба безпеки прийшла з обшуками до славнозвісного «короля тютюну» Андрія Холодова, нардепа від «Слуги народу».

Справа навіть не в монополії на ринку тютюну, де він давно і намертво закріпився. А в тіньових схемах, де цигарки стали прикриттям, щоб ухилятися від сплати податків. І це вже мільярди гривень, які за роки «витікали» з державного бюджету.
Пан Холодов разом зі своєю родиною добрався до вершини тютюнової імперії після численних війн з мафіозними угрупуваннями. Все у кращих традиціях італійського сюжету про Дона Карлеоне – з залякуваннями, погрозами і замахами.

СБУ прийшла з обшуками до компаній «тютюнового короля»

Варто згадати, наприклад, 2019 рік і вибух на Київщині, в садибі Миколи Ганула, основного конкурента Холодова в тютюновому бізнесі. Тоді ж Обухівське відділенням Нацполіції почало кримінальне провадження стосовно помічників Холодова, які підозрювалися в організації вибуху.
Вже тоді стало ясно, що майбутній «король» усуватиме всіх, хто стоятиме на його шляху. Серед помічників, яким повідомлено про підозру, були такі собі Павло Волотовський, Данило Абрамов і Петро Петросян. Відомостей про них в інтернеті не знайдете, пов’язаність із Холодовим також не дослідите, проте зв’язок між усіма цими людьми таки існує.

Картини, ікони, золоті злитки…

У своїй декларації за 2019 рік Андрій Холодов серед численних коштовностей – картин, ікон, колекційних сумочок, каблучок з діамантами, золотих злитків – задекларував автомобіль «Mercedes – Benz GLS 450». Його власником є Петросян Володимир, брат згаданого вище Петра Петросяна.
Відтак нардеп своїх не кинув і «зам’яв» історію з вибухом. Помічники вийшли сухими з води, підозри скасовано, провадження закрито. Навіть не дивуйтеся такій лояльності і поступливості з боку поліції. Важелем впливу на правоохоронців послужила близький друг Холодова – колишній генпрокурор Юрій Луценко.

У тому ж році була законодавча спроба перерозподілити прибутки між різними учасниками ланцюга з торгівлі цигарками. У жовтні 2019 року Верховна Рада розглядала законопроект №1049 з правкою №8 народного депутата від партії «Слуга народу» Олександра Дубинського. Ця невелика поправка пропонувала збільшити маржу заробітку для оптових і роздрібних продавців тютюнових виробів. Вона пройшла через Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики, де її публічно лобіював Холодов, проте нардепи її зрештою скасували.

Щоправда, НАБУ згодом відкрило кримінальне провадження стосовно того ж Дубінського, Холодова та Юрченка. Як видно із витягу з Єдиного реєстру кримінальних проваджень, нардепи-однодумці «вчинили закінчений замах на злочин у вигляді зловживання владою або службовим становищем… за рахунок законодавчо обумовленого зменшення прибутку інших суб’єктів господарювання». Але справа в НАБУ – не перешкода. І Холодову вже ж таки вдається отримати ласий шматок бюджетних коштів від незаконної реалізації своїх тютюнових товарів через різні схеми.

Наприклад, через монополію на розміщення та використання МАФів на зупинках громадського транспорту. Вона почала розгортатися в Києві ще у 2016 році. Тоді КМДА вирішила провести інвестиційні конкурси для благоустрою зупинок громадського транспорту. І одним із переможців конкурсу офіційно визначено ТОВ «Київ Маркет Солюшн», з яким укладено відповідні інвестиційні договори.

Холодов і ТОВ «Київ Маркет Солюшн»

І відтоді розслідування ЗМІ прямо вказували на причетність Холодова до незаконних схем продажу цигарок. Згадаймо програму «Схеми», де ТОВ «Київ Маркет Солюшн» фігурувала, як власник кількох сотень тютюнових МАФів. Фірма продає цигарки у цих кіосках і тісно пов’язана з іншими компаніями Холодова – ТОВ «Віктрум», ТОВ «Інтертабако». Але вони ретельно замасковані за підставними власниками та неіснуючими адресами реєстрації цих фірм.

Але зв’язок ТОВ «Київ Маркет Солюшн» з його родиною простежується ще через одну фірму – ТОВ «Антикус», в якій бенефіціарним власником наразі є теща нардепа Стелла Шаховська.

«Російський слід»

А ще у всій цій цигарковій історії присутній і «російський слід». Адже дружина Холодова, дизайнерка Катерина Шаховська є кумою дружини співзасновника партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука – Оксани Марченко. В Instagram телеведучої є фото, де у підписах кума Путіна називає Шаховську «матір’ю свого хрещеника». Та й згодом Марченко виставляла спільні фото з дітьми Холодова і Шаховської, називаючи їх похресниками. На світлинах були присутні Медведчук і Холодов.

У тих же «Схемах» встановлено, що Андрій Холодов має у власності нерухоме майно, гроші в іноземних банках, в тому числі в Російській Федерації. Матеріалів розслідувань назбиралося багато і до справи в НАБУ.

І все більше питань до незаконної реалізації цигарок через підконтрольні компанії Холодова. А їх десятки: ТОВ «Вектор ЛД», ТОВ «Вік Лімардо», ТОВ «Марвел Сід», ТОВ «Тобакко», ТОВ «ТД Фортуна Трейдинг», ТОВ «Актан Світ», ТОВ «Еріка ЛТД». За офіційними даними, у 2020 році всі вони сумарно сплатили близько 1,4 млн. гривень податків. І це при оборотах продажу цигарок за рік на мільярди гривень! Уявіть собі масштаби грошових потоків, які не відображені в їхніх податкових документах. Скільки коштів проходить повз бюджет?

Адже тільки одна компанія Холодова ТОВ «Вектор ЛД», яка має ліцензію, придбала протягом 2019-2020 років цигарок на 2 млрд. грн. І якщо проаналізувати реалізацію обсягу цих цигарок, то виявиться цікава, але водночас дивна схема.

Зокрема, саме через кіоски роздрібної мережі нібито продано цигарок на 750 млн. грн. Але куди поділися цигарки на 1,2 млрд. грн.? Відповідь проста: вони теж продані, але без обліку та документів. З боку пересічного українця все це нібито реальні та законні угоди, але насправді це – формування так званого податкового ліміту в базі Державної податкової служби.

Депутатська схема

Цигарки на 1,2 млрд. грн. були продані підконтрольним Холодову компаніям, які є фіктивними чи номінальними. Однак вони мережі кіосків не мають і далі цигарки не продають. Вони роблять так звану «скрутку товару» – купують ліміт цигарок (за доплату 1,5-2,5%) і продають вже необхідний товар, що значно дорожче, наприклад, зерно. Воно експортується через ланцюжок підприємств, а потім на нього отримують відшкодування з бюджету.
А «залишок» цигарок на 1,2 млрд. грн. вже без документів продають у кіосках. Покупці чеки просять рідко, тож у кіосках можна збувати навіть контрафакт. Ось така депутатська схема. І справді: як перевірити ці кіоски, скільки вони продали реально, скільки заробили і скільки недоплатили?

Звісно, фіскали періодично перевіряють ці компанії. Все по закону: перевірка 10 днів, інспектор сидить у кіоску і дивиться, щоб кожному покупцю видали чек. Але кіосків більше 500, скільки ж треба перевіряльників?

І за ці 10 днів перевірки реалізація кіоску всіх товарів збільшується в 10 разів! А без перевіряльника дохід стрімко падає. А прибутки «короля» навпаки – зростають. За 2 роки, за підрахунками ДПС, збитки державі від цих схем сягнули 400 млн. грн. Тобто фактично кожен український курець фінансує імперію «тютюнового короля» Холодова.

Однак експерти відзначають, що активність СБУ пов’язана не з завданням працювати конкретно по Холодову, а з необхідністю навести лад на тютюновому ринку загалом. Адже мова йде про мільярди гривень, які можуть наповнити бюджет країни, що дуже важливо в період пандемії.

Приклад Холодова показовий і тим, що він – депутат від «Слуги народу», Служба безпеки України дає зрозуміти – це не звільняє від кримінальних справ.

Автор: Юрій Сергієнко

Continue Reading

Новини України

В СБУ розповіли, за що відкрито 99 кримінальних проваджень щодо COVID-19

У період поширення COVID-19 в СБУ зареєстровано 99 кримінальних проваджень стосовно злочинів і зловживань на пандемії.

Найбільше справ стосуються забезпечення та закупівель засобів індивідуального захисту.

99 кримінальних проваджень за весь період COVID-19

У період поширення коронавірусної інфекції COVID-19 за матеріалами Служби безпеки України зареєстровано 99 кримінальних проваджень стосовно злочинів і зловживань на пандемії.

Ці провадження відкриті різними правоохоронними органами за результатами контррозвідувальних заходівСлужби безпеки України. У межах розслідувань оголошено 23 повідомлення про підозру. Найбільше кримінальних проваджень розпочато щодо забезпечення та закупівель засобів індивідуального захисту. Загалом таких проваджень налічується 19.

Новини СБУ

8 мільйонів гривень з Черкас

До прикладу, у Черкасах Служба безпеки України викрила протиправний механізм розкрадання бюджетних коштів, виділених на боротьбу з пандемією. Вказано, що очільниця одного з медзакладів міста підписала низку договорів з київською компанією на закупівлю засобів індивідуального захисту та протиепідеміологічних засобів на загальну суму 8 мільйонів гривень, однак вартість придбаного асортименту була суттєво завищена, на деякі позиції – вдвічі.

35 тисяч бракованих тестів

СБУ задокументувано протиправну діяльність посадовців держустанови «Херсонський обласний лабораторний центр МОЗ України», причетних до придбання 35 тисяч неякісних експрес-тестів для діагностики COVID-19 молекулярно-генетичним методом. Наразі триває досудове слідство.

10 мільйонів

Ще 13 кримінальних проваджень розпочали через будівництва та ремонт приймальних відділень лікарень. Серед іншого, мова йде про привласнення бюджетних коштів під час капітального ремонту приймальних відділень за завищеними цінами на суму понад 10 млн грн.

Кисень й ШВЛ

Ще 11 кримінальних проваджень стосуються забезпечення лікарень киснем і закупівель апаратів штучної вентиляції легень. У тому числі 4 фігурантам із них повідомлено про підозру щодо зловживань під час закупівлі ШВЛ.

10 млн грн. на ШВЛ

Так, у Харківській області викрито протиправну схему із закупівлі апаратів ШВЛ за значно завищеними цінами. Зловмисники, використовуючи фіктивне підприємство та за підтримки посадовців, поставили до опорної лікарні апарати ШВЛ на загальну суму понад 10 млн грн. Вказано, що вартість була завищена фактично в 3 рази.

7 вироків

Наразі у вказаних провадженнях вже винесено 7 вироків суду. Зокрема, за матеріалами Служби безпеки України районний суд на Волині визнав колишнього директора комерційної структури винним у виготовленні, зберіганні та збуті фальсифікованого антисептику. Йому призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі з відстрочкою відбування на 2 роки.

Окрім того, наголошується, що під час пандемії СБУ активно протидіє поширенню фейків про COVID-19. Кіберексперти Служби заблокували діяльність понад 450 інтернет-агітаторів, що створювали відповідний контент і дестабілізували ситуацію в Україні. 40 з них координували з РФ, тож їхня діяльність розслідується у межах кримінальних проваджень за статтями 109, 110 Кримінального кодексу України. За словами представників СБУ, пік поширення фейків і панічних настроїв спостерігався на початку карантинних заходів.

Нагадаємо, за весь час пандемії в Україні: захворіло – 845 349 особи; одужало – 451 111 осіб; летальних випадків – 14 208; проведено ПЛР-тестувань – 487 618.

Джерело: Пресцентр СБУ

Continue Reading

Новини України

Завтра голова Служби безпеки України відвідає Ізраїль

Іван Баканов найближчим часом відвідає Ізраїль. Під час візиту планується обговорення багатьох питань між двома країнами у галузях боротьби з тероризмом та з організованою злочинністю

Очікується, що Іван Баканов найближчим часом відвідає Ізраїль. Під час візиту планується обговорення багатьох питань між двома країнами у галузях боротьби з тероризмом та з організованою злочинністю. Також на зустрічі обговорять механізм паломництва ізраїльських громадян до могили Раббі Нахмана Баумана в Україні.

Реформа СБУ

Найперше, що ізраїльські лідери прагнуть почути під час візиту голови української спецслужби: чи є інсинуації довкола самої організації в Україні і які перспективи її подальшого функціонування. Також вони наголошуватимуть, що нинішній Президент України Володимир Зеленський має єврейське коріння.

Український лідер неодноразово говорив про необхідність реформи спецслужби, яка стикається з багатьма викликами з боку Російської Федерації. Але загальна геополітична ситуація складна і нестабільна, тож зусиллям президента щодо впровадження змін у СБУ чиниться певний опір.

Кілька днів тому в Брюсселі була опублікована стаття, де розглядалася ситуація в українській спецслужбі напередодні реформи. І зокрема згадувалося, що фундаментальні зміни в роботу СБУ намагаються внести організації, що фінансуються американським мільярдером Джорджем Соросом та іншими. Автор Ігор Флейнер вивчив проблему і висунув свої аргументи щодо поспішних змін у статті для европейскої газети – The Brussels Times.

Він цитує безпосередньо голову СБУ, який дотримується плану зміцнення системи безпеки всередині країни: представники сектору національної безпеки мають відновити суверенітет і територіальну цілісність держави: «Тут йдеться про півострів Крим та Донбас, які перебувають під контролем Росії вже шість років».

Іван Баканов повідомив про викриття понад 120 організованих злочинних груп за останні два роки. Деякі з них були пов’язані з російськими олігархами, і таким чином можна виявити сліди діяльності російських спецслужб.

Наразі законопроект про СБУ перебуває на доопрацюванні у парламенті. Його прийняття у нинішньому вигляді призведе до скорочення спецслужби до 17 тис. співробітників. І це на фоні того, що в російських спецслужбах включно з ФСБ працюють понад 200 тис. працівників.

Автор статті Ігор Флейнер виявив різні спроби і сторони впливу на реформу спецслужби. Але останній її варіант ставить під сумнів відповідність української спецслужби стандартам НАТО. Адже навіть представник НАТО в Україні заявив, що в проекті закону про СБУ існує невідповідність «євроатлантичним нормам, принципам і практиці».

Але міжнародні спостерігачі та українці-реформатори повинні добре усвідомлювати, що прогрес, досягнутий на Майдані сім років тому, вразливий і швидко зникає. А національній безпеці України, як і імунітету її спецслужби, не повинні загрожувати жодні потрясіння.

Трансатлантичному співтовариству і особливо ЄС важливо посилити публічну підтримку України та її зусиль з реформування державних інституцій, і при цьому не провокувати внутрішніх дискусій. Якщо цього не зробити, то варто очікувати повторення помилок, допущених у різних місцях під час врегулювання криз у країнах колишнього СРСР, і послаблення системи вільного світу.

Ізраїль, маючи досвід побудови ефективних спецслужб, може запропонувати його у формуванні нового статусу Служби безпеки України. Ця країна має величезні і регулярні загрози своїй національній безпеці, але її успіх у протидії подібним викликам може стати прикладом для спецслужб усього світу.

Continue Reading